Asociace výrobců klinické výživy

[ Přejít na navigaci ]

Informace v souvislosti s COVID-19

V souvislosti s krizovou přípravou intenzivní péče na pacienty s Covid-19 si Vám dovolujeme poskytnout několik doporučení, která byla nedávno postupně publikována.

Velmi pravděpodobně jste s nimi již byli obeznámeni, pro úsporu času a pokud jste některou nezachytili, Vám přinášíme ty nejzajímavější na jednom místě.

ESPEN připravuje dokument, který bude zřejmě vycházet ze stávajících doporučení se zaměřením na kriticky nemocné, starší, křehké a komorbidní pacienty. Vzhledem k nutnosti u určitého procenta pacientů použít mechanickou ventilaci je důležité u těchto podávat vysokoproteinovou výživu s nižším podílem energie a dobrou tolerabilitou (již od iniciace výživy, kdy pak postupně kumulovaný protein bude především důležitý pro recovery fázi). Informace o připravované ESPEN COVID-19 guideline naleznete zde.

Čínští lékaři (Covid-19 Chinese Consultation Center) zpracovali rozsáhlou příručku „Handbook of COVID-19 Prevention and Treatment“, která pojednává o technických strategiích prevence a léčby, léčebných metodách a strategickém rozhodování u kriticky nemocných. Příručka je k dispozici ke stažení zde.

WHO adaptovalo klinickou guideline připravenou pro MERS v roce 2019 na stávající situaci se SARS-CoV-2, v guideline naleznete informace k triáži pacientů a dále pak postupy symptomatické léčby, oxygenační terapie, přidružených infekcí, ARDS a další… Guideline je k dispozici na tomto linku.

Pružně rovněž zareagovala společnost ASPEN, kde přehled doporučení pro enterální a parenterální výživu pacientů s Covid-19 naleznete na tomto rozcestníku.

NICE institut z UK odpublikoval ve zrychleném režimu několik guidelines pro kriticky nemocné, dialyzované a onkologické pacienty. Guidelines jejichž cílem je maximalizovat bezpečnost pacientů a ochrana zdravotnického personálu naleznete zde.

Společnosti Critical Care Medicine (SCCM) a European Society of Intensive Care Medicine (ESICM) v rámci iniciativy Surviving Sepsis Campaign (SSC) mají svá doporučení k onemocnění Covid-19 zde.

Česká doporučení jsou pravidelně aktualizována na stránkách ČSIM.

Slovenské odporúčania sú pravidelne aktualizované na stránkach SSAIM tu, všeobecný rozcestník s odporúčaniami tu.

Ing. Jan Smitka, MBA
Předseda AVKV CZ